Aarhus Universitets segl

Kompetenceudvikling for undervisere og vejledere i efteråret 2025

CED's kursuskatalog for efteråret 2025 er klar med spændende muligheder for kompetenceudvikling inden for undervisning og vejledning. Uanset om du ønsker at udforske læringsteknologier, sparre med kollegaer eller videreudvikle din praksis, har vi helt sikkert et tilbud til dig.

CED tilbyder gratis kurser og personlig rådgivning til alle undervisere på AU. Udvalget dækker alt fra pædagogik og Brightspace til vejledning og brug af generativ AI. Vi tilbyder både onlinekurser og kurser med fysisk fremmøde. Foto: Daniel Hvid, CED

CED's kurser er for alle, der underviser på AU, uanset om man skal til at undervise for første gang eller har mange års erfaring. Find et kursus, der passer dig, her

Skulle du mod forventning ikke finde et kursus, der passer til dine behov tilbyder vi også 1-1 personlig rådgivning. Vores bookingfunktion gør det nemt at reservere tid med en af vores eksperter. I formularen skriver du blot, hvad du ønsker hjælp til eller sparring omkring, og så matcher vi dig med en konsulent, der passer til dit behov. Det selvfølgelig helt gratis for ansatte ved AU.

Du kan læse mere om forårets forskellige kurser og tilmelde dig her:

August

September

Oktober

November

December

Året rundt – onlinekurser der kan gennemføres i dit eget tempo