AU Studypedia arrangerer i samarbejde med Studievejledningen en række workshops, hvor du kan komme og blive klogere på forskellige studierelaterede emner. Vi inviterer fageksperter ind, som holder et kort oplæg og guider dig i udvikling af gode studiestrategier og afprøvning af helt konkrete teknikker inden for det aktuelle emne.
Alle er velkomne - uanset om du lige er startet på universitetet eller du er garvet studerende, der skal i gang med dit speciale. Du kan arbejde med emnerne ud fra det niveau, du er på.
Alle workshops foregår analogt uden nogen form for skærm. Du kan medbringe dine egne materialer, fx notesbog og skriveredskaber, men du kan også bruge af vores og møde op som du er.
Læs mere om alle Studypedia workshops her.
På denne workshop lærer om gode læse- og notestrategier, så du lettere kan komme igennem et stort pensum og tage overskuelige noter. Udviklingskonsulent Simone Brendstrup og studievejleder Lena Pradhan vil tage dig igennem emnet. På workshoppen får du:
Inspiration til at udvikle strategier, som passer til dig og dit studie
Mulighed for at afprøve forskellige teknikker
Et rum til at dele erfaringer - både de positive og frustrerende